Tomasz Augustyn

ABB sp. z o.o.

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, europejskich studiów podyplomowych Eco-Integrated Mechanical Engineering oraz studiów MBA Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Od ponad 20 lat aktywny w branży procesowej, wodnej i ochrony środowiska. Pracował w wielu międzynarodowych firmach produkcyjnych i usługowych obsługujących polski przemysł. Ostatnie lata działał w branży pomiarowej obsługując głównie zakłady chemiczne oraz energetykę węglową. Od 2021 w ABB sp. z o.o. zajmuje się analizatorami emisyjnymi i procesowymi.

10:50 - 11:30

Czwartek 19 października

Dzisiejsze oczekiwania wobec systemów pomiarowych CEMS to już nie jest tylko dostarczenie wyniku i spełnienie podstawowych wymogów prawnych. Coraz częściej wymogi współczesności powodują, że coraz bardziej kluczowe stają się takie kwestie jak:

  • Niezawodność urządzeń i systemów – gwarancja zapewnienia nieprzerwanej pracy w każdej (nawet awaryjnej) sytuacji,
  • Zapewnienie bezpieczeństwa danych – zarówno przed ich utratą, ale także przed nieuprawnionym dostępem – wszak awarie bądź też ataki na systemy informatyczne stają się już niemal powszechnością, (a o ilu z nich nawet nie wiemy?)
  • Zapewnienie efektywnej komunikacji z systemem – czy można to zapewnić w sposób efektywny, a jednocześnie bezpieczny i zgodny z wytycznymi korporacyjnymi zakładu pracy?
  • Zapewnienie zdalnego nadzoru – czy i jak można w łatwy sposób pozyskać wiedzę o aktualnej kondycji technicznej systemu pomiarowego? Czy można to zrobić zdalnie? Czy jest już możliwa do wdrożenia koncepcja zdalnego nadzoru i zarządzania całą flotą systemów CEMS?

A jak wyglądałaby zdalna obsługa systemów CEMS rozproszonych po całym kraju z jednej wybranej, centralnej lokalizacji? Czy i na jakich warunkach jest to już dziś możliwe?

Wszystkie te kwestie stają się jeszcze bardziej widoczne w obliczu braku na rynku wykwalifikowanych kadr lub też ograniczonego do nich dostępu, stale rosnących kosztów obsługi i serwisów świadczonych przez podmioty zewnętrzne, długiego oczekiwania na dostępność potrzebnych elementów i części zamiennych, czy wreszcie przeciągające się procedury przetargowe i zakupowe.

Jak sobie radzić z tymi wyzwaniami i jakie środki zaradcze można zawczasu podjąć aby być gotowym na trudne sytuacje albo najlepiej jak w ogóle ich uniknąć?